Neobvyklé umění

Vypadá to jako rám. Ale proč je tam větev? Spíš se zdá, jako by se opracované dřevo vracelo do své původní podoby. Ale jak je tohle vůbec možné?

zdroj: creativelife.cz

Americký umělec Darryl Cox se zabývá vyráběním ‚rámů s kořeny‘ už od roku 2011. Tomuto umění se říká Fusion Frame. Jedná se o zajímavé spojení člověkem vytvořeného objektu s výtvorem přírody. Prolíná se zde přesná symetričnost lidských výtvorů s divokou nespoutaností energie stromů.

zdroj: creativelife.cz

Jak takovýto neobvyklý rám vzniká?

Nejprve se musí najít vhodná větev určité velikosti, která se dá spojit s rámem. Poté přicházejí dlouhé hodiny opracovávání, malování různých historických dekorů, lepení a celkové tvarování větví i rámů. Chce to velkou míru trpělivosti, detailnosti a hlavně citu pro krásu a styl.

zdroj: creativelife.cz

Práce zabírá velkou spoustu času, proto je produkce omezena jen na přibližně 25 rámů ročně. Pro tyto rámy jsou použité dřeviny třeba z oregonských nebo kalifornských lesů. Jedná se většinou o větve z už starých mrtvých stromů, jejichž větve jsou pak zajímavěji zkroucené. Výběr vhodných větví trvá dlouho, jelikož musí přesně pasovat k rámu svými rozměry i odstínem dřeva (ta je občas kvůli pozlacování rámů přebarvována), aby se daly jednotlivé komponenty spojit. V jejich spojích se Darryl Cox snaží používat minimum lepících prostředků a pojiva.

zdroj: creativelife.cz

„Považuji za smysluplné věnovat čas potřebný ke sloučení uměle vytvořeného i přirozeného prvku do umělecké tvorby, která zachycuje představivost.“ (Darryl Cox)

Výběr rámu také nemusí být úplně jednoznačný. K výrobě se používají i rámy starší než sto padesát let, které za sebou už mají nějakou historii, tudíž cena tohoto umění stále stoupá. Doplňujícími komponenty může být třeba železo, kůže, mosaz nebo i sklo.

Koupit si ho můžete i vy!

Tento druh umění Fusion Frame si můžete zakoupit i vy na internetu, ale jeho cena se pohybuje ve hvězdných výšinách – od třiceti tisíc až do dvě stě tisíc korun českých. Pokud nemáte tolik peněz, nebuďte zklamáni! Své umění totiž Darryl Cox vystavuje i v muzeu – The Art Museum of Greater Lafayette a jeho obrazy sbírá Vickers Collection.

zdroj: creativelife.cz

 

Komentáře

Komentáře