Jak mít v koupelně teplo?

Překvapivě důležitou, ale někdy zároveň trochu přehlíženou součástí koupelny, je topení. Vybrat to nejvhodnější není zcela jednoduché, neboť to správné by mělo být nejen praktické a funkční, ale také estetické a ekonomické.

Praktický žebřík

V naprosté většině koupelen se nenachází klasický radiátor. Vzhledem k všudypřítomné vlhkosti je ale určitý způsob vyhřívání nepostradatelný. Nejčastějším řešením, se kterým se setkáme ve většině moderních koupelen, je tak topný žebřík. Ten může být v závislosti na zdroji tepla připojen buď do elektrické sítě, nebo k ústřednímu topení.

Zatímco elektrické topení se nejčastěji připojuje přímo do zásuvky, teplovodné radiátory jsou napojeny na ústřední topení. Ohřívač vody se pak nastavuje za pomoci termostatu. Existují i kombinované varianty, jejichž výhodou je to, že je lze zapnout i tehdy, když je ústřední topení vypnuté.

Topení i sušení v jednom

Při výběru žebříku je důležitým parametrem zejména jeho výkon. Většinou ho totiž nechceme využívat pouze jako sušák na ručníky, ale jako plnohodnotné topné těleso. Většinou se uvádí, že na jeden metr krychlový bychom měli počítat alespoň s padesáti watty výkonu. Kromě tohoto řešení ve formě žebříku existuje i možnost podlahového vytápění, je sice finančně náročnější, ale zaručí rovnoměrné teplo a hodí se například také do místností s velmi omezeným prostorem.

Jestliže chcete žebřík využívat k sušení ručníků a dalšího prádla, měli byste věnovat pozornost také tomu, jak daleko od sebe jsou jeho příčky, vhodnější je, pokud jsou od sebe o trochu dále a mají hladký povrch, který nepoškodí jemné tkaniny. Samozřejmostí by mělo být také umístění tohoto topení do koupelny o něco dále od zdi, abyste prádlo mohli pohodlně věšet. Pokud jde o čistění, v naprosté většině případů stačí příčky pouze otřít vodou se saponátem.

Komentáře

Komentáře