Young couple traveling on the car in sunny day

Roční dálniční známka Rakousko: Jak přispívá k bezpečnější jízdě? A jaké jsou povinnosti řidiče.

Komentáře: 0

Rakouské dálnice jsou známé svou kvalitou a bezpečností. Jedním z klíčových prvků, který přispívá k udržení vysokých standardů bezpečnosti, je roční dálniční známka. Prostředky získané z prodeje těchto známek jsou investovány do různých programů a iniciativ zaměřených na zvýšení bezpečnosti na silnicích. Tento článek se zaměřuje na to, jak roční dálniční známka přispívá k bezpečnější jízdě, a nabídne také tipy a rady pro bezpečné cestování po rakouských dálnicích.

Programy a iniciativy financované z prostředků dálničních známek zaměřené na zvýšení bezpečnosti na silnicích

 1. Modernizace a údržba silnic
  • Jedním z hlavních způsobů, jak jsou prostředky z dálničních známek využívány, je pravidelná údržba a modernizace dálniční sítě. Tato údržba zahrnuje opravy povrchu, zlepšení značení a instalaci moderních bezpečnostních prvků, jako jsou bariéry a svodidla.
 2. Bezpečnostní kampaně
  • Rakouské dopravní úřady pravidelně financují kampaně zaměřené na zvýšení povědomí o bezpečnosti na silnicích. Tyto kampaně se zaměřují na prevenci rizikového chování, jako je nepřiměřená rychlost, řízení pod vlivem alkoholu a používání mobilních telefonů za jízdy.
 3. Instalace a údržba dopravních kamer
  • Investice do moderního kamerového systému umožňují sledovat dopravní situaci v reálném čase a rychle reagovat na případné nehody nebo dopravní přestupky. Kamery také pomáhají vymáhat dodržování rychlostních limitů a dalších dopravních pravidel.
 4. Výzkum a vývoj
  • Část prostředků je věnována na výzkum a vývoj nových technologií a postupů, které mohou přispět k bezpečnější dopravě. To zahrnuje například vývoj inteligentních dopravních systémů, které mohou zlepšit plynulost dopravy a snížit riziko nehod.
 5. Výcvik a vzdělávání
  • Prostředky z dálničních známek jsou také používány k financování vzdělávacích programů pro řidiče. Tyto programy zahrnují školení zaměřená na bezpečnou jízdu, zvládání krizových situací a první pomoc.

Povinnosti při jízdě po dálnici v Rakousku

 1. Bezpečnostní vesty
  • V Rakousku je povinností mít v autě bezpečnostní vestu pro každého cestujícího. Tyto vesty musí být snadno přístupné, například v přihrádce u sedadla řidiče, a musí být použity při vystoupení z vozidla na dálnici nebo v případě poruchy.
 2. Lékárnička
  • Každé vozidlo musí být vybaveno lékárničkou, která splňuje rakouské normy. Lékárnička musí být udržována v dobrém stavu a pravidelně kontrolována na expiraci.
 3. Výstražný trojúhelník
  • Povinnou výbavou každého vozidla je také výstražný trojúhelník, který musí být použit v případě nehody nebo poruchy vozidla, aby varoval ostatní účastníky silničního provozu.
 4. Zimní pneumatiky
  • V zimním období, od 1. listopadu do 15. dubna, je povinné používat zimní pneumatiky, pokud jsou na silnicích zimní podmínky (sníh, led nebo námraza).
 5. Dodržování rychlostních limitů
  • Na rakouských dálnicích platí rychlostní limit 130 km/h pro osobní automobily. V případě špatných povětrnostních podmínek nebo na určitých úsecích může být tento limit snížen. Dodržování těchto limitů je zásadní pro vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

Použití dálniční známky v Rakousku

Na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích je nutné mít dálniční známku. Na šesti vybraných úsecích dálnic je nutné kromě dálniční známky zaplatit také úsekové mýtné.

 1. Elektronická dálniční známka
  • Rakouská dálniční známka online je vázána na registrační značku vozidla. Po začátku platnosti je možné známku přeregistrovat na jiné vozidlo pouze v omezených případech.
 2. Aktivace a platnost
  • Dálniční známka je obvykle aktivována do 30 minut od objednání. Pokud však platíte bankovním převodem, aktivace může trvat několik dnů.
 3. Cena
  • Roční dálniční známka pro Rakousko stojí 111,40 EUR. Je to investice, která přináší mnoho výhod nejen pro cestující, ale také pro zlepšení infrastruktury a bezpečnosti.
 4. Podpora ekologických iniciativ
  • Zakoupením dálniční známky přispíváte také k ekologickým projektům. Za každou prodanou dálniční známku je část peněz věnována na výsadbu stromů, což pomáhá kompenzovat uhlíkovou stopu a zlepšovat životní prostředí.

Závěr

Roční dálniční známka Rakousko je nejen vstupenkou k neomezenému využívání dálniční sítě, ale také klíčovým nástrojem pro zajištění bezpečnosti na silnicích. Prostředky získané z jejího prodeje jsou investovány do široké škály programů a iniciativ, které mají za cíl zvýšit bezpečnost pro všechny účastníky silničního provozu. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel a využitím dostupných zdrojů můžete přispět k bezpečnějšímu cestování a užít si svou jízdu po rakouských dálnicích bez zbytečných rizik. Zakoupením dálniční známky navíc přispíváte k ekologickým projektům, které pomáhají chránit životní prostředí pro budoucí generace.

Nabídka nemovitostí

Nové články